Ta strona do działania wymaga aktywnej obsługi JavaScript w przeglądarce. Inaczej nie możesz jej przeglądać. Włącz JavaScript w przeglądarce, bądź zaktualizuj ją do nowszej wersji.

Zaloguj się.


Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się
Wydarzenie minęło.
noc naukowców

Noc naukowców w CN EXPERYMENT

Start: 29 września 2017 19:30

Miejsce: Centrum Nauki Experyment

Adres: Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia  Mapy Google

Wiek dd: 4-100 lat

Koszt: 12 zł

www: http://experyment.gdynia.pl/pl/odwiedz-nas/aktualnosci-1/noc-naukowcow-powrot-do-przyszlosci-piatek-29-wrzesnia/artykul

NOC NAUKOWCÓW 2017:                                           
POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI
WCZORAJ FICTION – DZISIAJ SCIENCE

Noc Naukowców to wydarzenie organizowane równocześnie w 300 miastach Europy. Na tej mapie nie mogło również zabraknąć  Gdyni – jak co roku Centrum Nauki EXPERYMENT przygotowało dla Was rodzinny wieczór pełen atrakcji! Nieprzypadkowo hasło tegorocznej Nocy Naukowców nawiązuje do słynnego filmu z 1985 roku. Wspólnie z Wami ruszymy w fascynującą podróż do przyszłości i skonfrontujemy się z filmowymi (i nie tylko) wizjami z przeszłości.

Będziecie uczestnikami filmowych potyczek nauki i fikcji i poznacie niesamowite supermateriały.

 

BILETY – 12 zł DLA WSZYSTKICH (dzieci i dorosłych), są dostępne w sprzedaży:
- na stronie bilety.experyment.gdynia.pl od 4 września do 29 września do godz. 15:00 lub do wyczerpania puli,
- w dniu wydarzenia od godz. 9:00 w kasach CN EXPERYMENT do wyczerpania puli.

Na Noc Naukowców zapraszamy wszystkich, szczególnie rodziny z dziećmi. Wszystkie atrakcje są otwarte, tzn. nie wymagają wcześniejszej rejestracji, jednak warto zapoznać się z programem i wcześniej zaplanować udział w poszczególnych wydarzeniach.

 

PROGRAM:

AKTYWNOŚCI OTWARTE  – NON STOP OD 19:00 DO 23:00

SUPERMATERIAŁY NIE TYLKO DLA SUPERBOHATERÓW
Interesują Was filmy science – fiction? Chcielibyście dowiedzieć się, czy moce superbohaterów są dla nas osiągalne? Na prezentacji dowiecie się, czy filmowe materiały i technologie mogą stać się częścią rzeczywistości!
Miejsce: Komnata Ciemności na wystawie
Prowadzenie: edukatorzy Centrum Nauki EXPERYMENT

HOLOGRAMY – ZDERZENIE Z RZECZYWISTOŚCIĄ
Czym są hologramy? W ciągu ostatnich kilkunastu lat odkryto wiele nowych technologii pozwalających na ich wytworzenie. Czy jednak spełniają one nasze oczekiwania podsycone fantastycznymi wizjami zaczerpniętymi z filmów lub gier? Czy możemy zbudować własny hologram domowymi metodami?
Miejsce: salka na wystawie Hydroświat
Prowadzenie: Wiesław Laskowski, Uniwersytet Gdański oraz edukatorzy Centrum Nauki EXPERYMENT

ZOSTAŃ INNOWATOREM!
Podczas spotkania każdy z uczestników będzie miał okazję zmierzyć się z jednym z problemów, z jakimi na co dzień muszą sobą radzić osoby z niepełnosprawnością. Przejdziemy wspólnie przez proces design thinking w formie modułowego sprintu – brzmi groźnie, ale zapewniamy, że to będzie świetnie spędzony czas! Pokażemy Wam, w jaki sposób z problemu zrobić wyzwanie, któremu później wspólnie stawimy czoła. Wygenerowane pomysły będą mogły nabrać namacalnej formy, dzięki prototypowaniu. W ten sposób, każdy z uczestników przejdzie proces tworzenia innowacji, jaki stosowany jest w największych firmach na świecie!
Miejsce: wystawa
Prowadzenie: M+Lab, Instytut Innowacyjnej Nauki, Minds\

TRZECI WYMIAR KINA
Gry, filmy starają się być coraz bardziej realne – wręcz namacalne. Pobudzają zmysły nie tylko wzroku i słuchu, ale również dotyku. W trakcie prezentacji przedstawimy, jak technologia 3D zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat począwszy od anaglifów na VR (Virtual Reality) kończąc.
Miejsce: salka na wystawie Drzewo życia
Prowadzenie: Paweł Karasek, Centrum Nauki EXPERYMENT

TEGO O DRUKU 3D NIE WIEDZIELIŚCIE
Czy drukarka może przydać się podczas przeszczepów, o tym, jak z miłości do żony powstała filiżanka 3D (!) oraz wielu innych ciekawostek na temat druku 3D, dowiecie się podczas naszych aktywności.
Miejsce: salka na wystawie Akcja człowiek
Prowadzenie: Rafał Łysakowski, Pracownia 3D w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz Oskar Białk, Centrum Nauki EXPERYMENT

SPOTKANIA Z PASJONATAMI

SCIENCE CZY FICTION?
Czy technologia, którą widujemy w filmach, jest dostępna już dziś? Przegląd wybranych technologii, które choć mogą wydawać się fantastyką naukową, mają podstawy we współczesnej nauce. Zobaczymy również, jak 100 lat temu wyobrażano sobie przyszłość i czy któreś z tych przewidywań się spełniły.
Miejsce: sala kinowa
Godzina: 19.30 i 21.30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Borys Badtke, Centrum Nauki EXPERYMENT

CZY TONIK DO PICIA I CUKIERKI MOGĄ ŚWIECIĆ?
Anna Synak z Uniwersytetu Gdańskiego opowie Wam o zjawiskach bioluminescencji, tryboluminescencji, chemiluminescencji czy fotoluminescencji (nazwy trudne, ale zjawiska fascynujące!) oraz o zastosowaniu jednego z nich – fotoluminescencji, w medycynie, biotechnologii, kryminalistyce i życiu codziennym. Dodatkową atrakcją spotkania będą pokazy m.in. zjawiska wygaszania fluorescencji i jego zastosowanie w wykrywaniu śladowych ilości np. trucizn czy krwi w kryminalistyce.
Miejsce: Komnata Ciemności
Godzina: 19.30 i 21.30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Anna Synak, Uniwersytet Gdański

WIELCY INNOWATORZY I ICH SZALONE (?) WIZJE
Naukowcy, którzy prześcignęli swe czasy, zawsze fascynowali nas swoim geniuszem i talentem do przepowiadania przyszłości techniki i funkcjonowania cywilizacji…  W trakcie spotkania będziecie mogli usłyszeć o wpływie wynalazków Największych Innowatorów na świat oraz na rzeczywistość, w których powstawały.
Miejsce: Komnata ciemności
Godzina: 20:30 i 22:30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Tomasz Książek, Centrum Nauki EXPERYMENT

YODA MĄDRZEJSZY OD EINSTEINA: 4 POWODY NA TO, ABY NIE CZEPIAĆ SIĘ NAUKI W FILMACH SCI-FI
W filmach science – fiction często widzimy rzeczy, które choć efektowne, przeczą prawom fizyki. Pokażemy kilka takich przykładów i wytłumaczymy Wam, dlaczego z naukowego punktu widzenia są one niemożliwe, ale to nie oznacza, że … nie mamy oglądać takich filmów czy krzywić się na każdy efekt specjalny przeczący prawom fizyki. Science fiction rządzi się swoimi prawami.
Miejsce: sala kinowa
Godzina: 20:30 i 22:30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Marcin Pawłowski, Uniwersytet Gdański

 

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.